Gyerekbarát Vác: Természetközeli Élmények a Fiataloknak

Képzelj el egy várost, ahol a gyerekek szabadon játszhatnak, felfedezhetik a természetet, és saját ötleteikkel formálhatják a környezetüket! A gyerekbarát városok olyan helyek, ahol a fiatalok igazán otthon érezhetik magukat: zöldterületek, kalandos felfedezni valók és természetközeli élmények várják őket. A természettel való kapcsolat nemcsak a gyerekek fizikai és mentális egészségét javítja, hanem fejleszti a kreativitásukat, és hozzájárul ahhoz, hogy magabiztos, aktív közösségi tagokká váljanak.

A Gyerekbarát Vác projekt a kultúrAktív Egyesület és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) közös magyarországi élő laboratóriuma, amely a Demokratikus Tájalakítás (Open Landscape Academy) Erasmus+ nemzetközi projekt keretében valósul meg. A projekt célja, hogy bevonja a fiatalokat a városfejlesztési döntésekbe, és támogassa őket abban, hogy aktívan részt vehessenek a közterek alakításában, különös tekintettel a természetélmények gazdagítására.

Vác városában olyan zöldfelületek kialakítására törekszünk, amelyek autentikus természetélményt nyújtanak a gyerekeknek. Tájépítész hallgatók, szakértők és a helyi közösség közösen dolgoznak azon, hogy a város zöldtereit úgy fejlesszék, hogy azok megfeleljenek a gyerekek igényeinek, és olyan helyek legyenek, ahol a fiatalok szívesen játszanak, tanulnak és pihennek. A Gyerekbarát Vác projekt célja, hogy a gyerekek is aktív szereplői legyenek ennek a folyamatnak, hogy saját tapasztalataik és ötleteik alapján formálhassák a jövő zöld tereit.

A projekt időtartama: 2023 – 2025. október

Demokratikus Tájátalakítás: Egy Nyitott Táj Akadémia felé (angolul OLA – Democratic Landscape Transformation: Towards an Open Landscape Academy) c. projektünk a 2022-1-DE01-KA220-HED-000085922 számú projekt az Európai Unió Erasmus+ Program résztámogatásával valósul meg.

  • kultúrAktívos Living Lab Koordinátorok: Szilágyi-Nagy Anna, Tóth Eszter, Csurcs Mónika
  • kultúrAktívos közreműködők: Kammermann Lilla, Le Marietta, Jákli Eszter, Reith Anita, Rékasi Ákos, Guba Anna
  • MATE: Valánszki István, Földi Zsófia, Boromisza Zsombor, Tayana Passos Rosa

Aktuális részvételi lehetőség:

2024. őszén Vác településrészeire és az Alsó Törökhegyi út és a kórház közötti erdőre készítünk jövőképet. Célunk olyan jövő alternatívák felvázolása, amely több lehetőséget kínál a városi gyerekeknek a természettel való találkozásra.

  • Kapcsolódjon be Ön is ebbe a folyamatba, a következő kérdőív kitöltésével, hogy megismerhessük gyermekei véleményét és igényeit. Kitöltési határidő: 2024. szeptember 15. éjfél.
  • Jöjjön el szeptember 11-én az Alsó Törökhegyi úti standunkhoz, szeptember 12-én a Felső Törökhegyi úti piknikünkre.

Korábbi eseményeink:

2024. tavaszán feltérképeztük a váci gyerekek természet-kapcsolatát: hol vannak problémák és fejlesztési szükségletek. A MATE tájépítészet és kertművészet mesterszakos hallgatói Vác múltjával és jelenével foglalkoztak, és azt nézték meg, hogyan változott a természetkapcsolata a váci gyerekeknek az 1970-es évek óta. A Vácra vonatkozó statisztikák, levéltári és múzeumi anyagok felhasználása mellett a hallgatók kérdőíveztek helyiekkel és mélyinterjúkat is készítettek olyan idősekkel, akik Vácon nőttek fel. A hallgatói kurzus mellett a váci partnerek és a kultúrAktív Egyesület együttműködésében megvalósított különböző közösségi akciók – beszélgetések, és a “Milyen volt Vácon gyereknek lenni?” pályázat, műhelyek és megmozdulások – egészítették ki, amelyek során be tudtuk vonni a szélesebb váci közösség tudását és véleményét is a projektbe. A hallgatói kutatás eredményei és a váciak visszajelzései rávilágítottak arra, hogy a gyerekek továbbra is a természetközeliséget, a szabad játékok lehetőségeit keresik a túltervezett játszóterekkel szemben.

    Milyen (volt) Vácon gyereknek lenni? Pályázati felhívás 1-100 éves korig!

    Milyen volt Vácon gyereknek lenni? Milyen ma Vácon gyereknek lenni? 

    Legyél felnőtt vagy gyerek, várjuk a váci gyerekkor emlékeit! 

    A beérkezett anyagokból kiállítást nyitunk: küldj be saját családi emlékeket, történeteket és tárgyakat családi fotó, videó, hangfelvétel vagy bármilyen más formában!

    A pályázati adatlapot ezen a linken elérhető.

    Iskolai keretek között több feladata is alkalmas a pályázaton való részvételre!

    Nem iskolások, figyelem! A pályázatnak korhatára nincs, minden váci emlékre kíváncsiak vagyunk.

    Beküldési határidő (meghosszabítva):   április 19.

    Leadási pont: Madách Imre Művelődési Központ 2600 Vác, Dr. Csányi László krt. 63. 

    Nyitvatartás: ezen a linken elérhető.

    Online beküldés: ola@kulturaktiv.hu

    Kiállításmegnyitó: május 17. péntek 18 óra

    Madách Imre Művelődési Központ 2600 Vác, Dr. Csányi László krt. 63.

    Kérdés esetén keressen Minket a ola@kulturaktiv.hu címen!

    Saját élményeiddel segítheted a kutatásunk, hogy Vác gyerekbaráttá váljon! 

    Felfedező feladatok

    Kísérőlevél pedagógusoknak

    Kísérőlevél szülőknek

    Játék a szabadban – felfedező feladatok

    1. Feladat
    2. Feladat
    3. Feladat
    4. Feladat